فولاد ساختمانی

ورق استحکام بالا-فروش ورق استحکام بالا-قیمت ورق استحکام بالا-ورق آلیاژی و فولادی

ورق استحکام بالا

ورق استحکام بالاورق های فلزی از مهمترین بخش های صنعت محسوب می شوند. که از مهمترین آلیاژهای پر استفاده در صنایع مختلف می توان به فولاد اشاره نمود.

ورق استحکام بالا-فروش ورق استحکام بالا-قیمت ورق استحکام بالا-ورق آلیاژی و فولادی

اما معمولاً تولیدکنندگان براساس نیاز مصرف کنندگان خود از عناصر دیگری به صورت ترکیبی با فولاد استفاده می کنند. تا ورق های با کیفیت بالاتر و جواب گوی نیاز آنان تولید شود. به همین سبب ورق های استحکام بالا در تنوع زیادی با دو روش تولید می شوند.

ورق استحکام بالا چیست؟

ورق های استحکام بالا از قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری خوبی برخوردار بوده و به نسبت فولاد کربنی مقاومت بالایی دارند. در حال حاضر امکان تولید این ورق ها در گریدها و ضخامت های مختلف وجود دارد. چراکه طی فرآیند ترمو مکانیکال این ورق ها را تولید می کنند. به همین سبب در مصارفی که به ورق هایی با استحکام بالا و وزن پایین نیاز است. می توان از این نوع ورق ها استفاده نمود.

تولیدکنندگان ورق های استحکام بالا بر اساس کارایی هر ورق، نوع آلیاژ آن را مشخص می کنند. تا به راحتی بتوانند پاسخگوی نیاز مصرف کننده باشند. از مهمترین موارد استفاده و کاربردهای ورق استحکام بالا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • به دلیل وزن سبک مورد استفاده برای تجهیزات کشتی سازی
 • در ساخت سازه پل های عظیم
 • به دلیل استحکام بالا در صنعت ماشین سازی برای ساخت قطعات بدنه
 • در ساخت انواع جرثقیل و بالا بر
 • در زمینه ساخت ریل های راه آهن

انواع ورق استحکام بالا

برای تولید ورق های استحکام بالا از عناصر مختلفی در کنار فولاد مانند: عنصر روی، آلومینیوم، کربن، مس، منگنز و موارد دیگر استفاده می کنند. در نهایت ورق های استحکام بالا در تنوع زیاد تولید می شود. در این بخش به معرفی محکم ترین ورق های فلزی که کاربردهای بیشتری در صنایع دارد می پردازیم.

 • ورق آلیاژی ولداکس
 • ورق آلیاژی آلفورم
 • ورق فولاد سیاه
 • ورق آلیاژی دومکس
 • ورق نورد سرد
 • ورق فولاد ضد زنگ
 • ورق مسی

ورق آلیاژی ولداکس (Weldox)

ورق آلیاژی ولداکس جزء ورق های اصلی استحکام بالا بوده و بیشترین کاربرد آن در صنعت می باشد. قدرت این ورق در مقایسه با انواع فولادهای دیگر بالاتر بوده، به همین سبب می تواند با مواد اولیه کمتر، استحکام بیشتری داشته باشد. به همین دلیل جزء ورق های سبک تر قرار می گیرد. این ورق به دلیل داشتن عناصر شیمیایی قدرتمند و دقیق در برابر خوردگی مقاوم است. و همچنین استحکام کششی زیادی در برابر هر نوع ضربه دارد.

ورق های ولداکس در ضخامت های مختلف تولید می شود. که بطور کلی در یک جدول ترکیبات شیمیایی آن بررسی می گردد.

ورق آلیاژی آلفورم (Alform)

ورق آلیاژی آلفورم در گریدها و ضخامت های مختلف تولید می شود. که تمامی آنها قابلیت جوش پذیری عالی، چقرمگی بالا و شکل پذیری بسیار خوبی دارند. سطح بدون عیب ورق های آلفورم موجب آن می شود تا در تولید محصولات مختلف نیازی به ترمیم سطح و رنگ آمیزی پیدا نکند. به همین جهت هزینه های ساخت این ورق تا حد زیادی کاهش می یابد.

ورق استحکام بالا-فروش ورق استحکام بالا-قیمت ورق استحکام بالا-ورق آلیاژی و فولادی

ورق فولاد سیاه

ورق های فولادی سیاه در فرآیند نورد گرم و تحت عملیاتی در فشار دمایی بالا تولید می گردد. معمولاً این ورق در ضخامت های 1 تا 100 میلی متر تولید می شود. که با دو نوع آلیاژ ST37 و ST52 بیشتر به بازار ارائه می شود. برای کاهش ضخامت معمولاً این ورق ها را از غلتک های بسیار بزرگ عبور می دهند. که علاوه بر کاهش ضخامت، مقاومت و انعطاف پذیری آنها هم افزایش می یابد. به دلیل استقبال از ورق های فولادی سیاه ورق را در ضخامت های مختلف. و کیفیت های متفاوت برای بخش های گوناگون صنعت تولید می کنند.

ورق آلیاژی دومکس

ورق آلیاژی دومکس از جمله ورق های استحکام بالا است که به دلیل استفاده کمتر از عنصر کربن و فلز منگنز. و جایگزین کردن عناصر مقاوم مانند تیتانیوم، وانادیوم و موارد دیگر مقاومت این ورق ها نیز افزایش می یابد.

در این بخش به بررسی ترکیب شیمیایی عناصر موجود در این ورق می پردازیم.

ورق نورد سرد

زمانی که به ورق هایی با سطح پرداخت خوب و ابعاد دقیق نیاز است. معمولاً آنها را به روش نورد سرد تولید می کنند. خط تولید ورق نورد سرد با کمک غلتک های چهار طبقه ورق ها را در ابعاد مناسب و استحکام مد نظر تولید می کند. در پایان مرحله تولید این ورق ها را با استفاده از محلول های اسیدی شستشو می دهند. تا ظاهر ورق براق و صیقلی گردد و به دو شکل شیت و رول مورد استفاده قرار گیرد.

ورق فولادی ضد زنگ

ورق فولادی ضد زنگ از ترکیب آهن و کربن تولید می شود. که با اضافه کردن عنصر کروم به آن ویژگی مقاومت در برابر خوردگی هم به این ورق ها افزوده می شود. معمولاً این ورق در برابر سایش، افزایش مقاومت دارد و قابلیت شکل دهی خوب آن موجود آن است. تا در شرایط دمای بالا و پایین بتوان از این ورق ها استفاده نمود. ورق فولادی ضد زنگ خطری برای سلامتی انسان ندارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. به همین دلیل آن را در چند دسته بندی کلی تولید می کنند.

 • فولاد ضد زنگ آستنیتی (سری 200 و 300)
 • فولادهای ضد زنگ فریتیک (سری 400)
 • فولاد ضد زنگ مارتنزیتی (سری 400 و 500)
 • فولاد ضد زنگ رسوب سختی (Precipitation-Hardening or PH)

ورق مسی

ورق مسی جزء پرکاربردترین محصولاتی است که در صنایع مختلف می توان از آن استفاده کرد. به همین سبب در ابعاد و اندازه های گوناگون جهت کاربردهای متفاوت به بازار عرضه می شود. این ورق به دلیل انعطاف پذیری، شکل پذیری و رنگ زیبا کاربردهای زیاد دارد.

از مهمترین ویژگی های ورق مسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مقاومت زیاد در برابر فرسایش ضربه و خوردگی
 • شکل پذیری خوب
 • رسانایی حرارتی و الکتریکی مناسب
 • چکش خواری بالا

به دلیل داشتن همین ویژگی های منحصر به فرد در صنایع مهمی مانند خودروسازی و صنعت برق، کاربردهای گسترده ای دارد.

نتیجه گیری

ورق های استحکام بالا به دلیل داشتن خاصیت های منحصر به فرد مانند شکل پذیری مناسب. جوش پذیری خوب و از همه مهمتر وزن سبک در برابر استحکام بالا مورد استفاده در صنایع مهم قرار می گیرند. این ورق ها از آلیاژهای مختلفی تولید می شوند و به همین جهت در تنوع بالا در بازار ارائه می گردد. که برای ساخت تجهیزات مهم صنعتی می توان از آن ها استفاده کرد.

فروش انواع استیل-فولاد نسوز -فولاد دریایی-فولاد ساختمانی-فولاد آلیاژی (استیل دی) ((ارتباط سریع با واحد فروش 02166396590- 09922704358))

برای پیدا کردن مکان فعالیت استیل دی بر روی کلمه (نقشه) کلید نمایید

استیل دی –Steel day

02166396590– 09922704358

آدرس دفتر مرکزی: تهران – جاده قدیم کرج – بعد از کارخانه شیرپاستوریزه – فتح سیزدهم – مجتمع پایتخت- واحد C9

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی (با کلیک بر روی لینک های زیر به ما بپیوندید)

https://t.me/steel_day تلگرام

https://www.instagram.com/steel_day.ir اینستاگرام

https://twitter.com/MDlakan توییتر

https://www.linkedin.com/in/steel-day-6746a022b/ لینکدین