فولاد ساختمانی

فولاد غیر آلیاژی-کاربرد فولاد غیر آلیاژی-تفاوت فولاد آلیاژی و غیر آلیاژی

فولاد غیر آلیاژی-کاربرد فولاد غیر آلیاژی-تفاوت فولاد آلیاژی و غیر آلیاژی

فولاد غیر آلیاژیفولاد به دلیل مخلوطی از اتم های کربن با اتم های آهن، فولاد کربن نام دارد. عناصر اضافه شده شکل پذیری و استحکام فولاد را فراهم می کنند.

فولاد غیر آلیاژی-کاربرد فولاد غیر آلیاژی-تفاوت فولاد آلیاژی و غیر آلیاژی

در طول فرآیند ذوب، عناصر دیگری مانند آلومینیوم به فولاد افزوده می شود. که آن را به یک فولاد آلیاژِی تبدیل می کند. اما اگر به هنگام ذوب، هیچ عنصری به فولاد اضافه نشود، به آن فولاد غیر آلیاژی می گویند.

فولاد غیر آلیاژی چطور تولید می شود؟

ساخت فولاد غیرآلیاژی با قرار دهی سنگ معدن در کوره، و ذوب آن انجام می شود. روند ذوب هرگونه ناخالصی موجود در سنگ آهن را از بین می برد. پس از انجام اولین فرآیند ذوب، فولاد هنوز مقدار کربن زیادی برای تبدیل شدن به فولاد غیر آلیاژی را دارد. روند ذوب بارها و بارها انجام می شود تا زمانی که میزان کربن موجود در سنگ معدن. به زیر 1.5 درصد از محتوای کل فولاد کاهش یابد.

فرایند ذوب سنگ آهن و تبدیل آن به فولاد غیر آلیاژِی

در فرآیند ذوب، سنگ آهن را در کوره ذوب می کنند. با ذوب سنگ آهن عناصر اضافی و ناخالصی ها استخراج می شوند. در این جا تولید کننده فقط می خواهد در فولاد، آهن و مقدار کمی کربن موجود در سنگ معدن باشد. و در طی فرآیند ذوب، عناصری مانند کبالت، مس و آلومینیوم به سنگ معدن اضافه می شوند. و این باعث می شود که فولاد، به یک فولاد آلیاژِی مبدل شود. در صورتی که در فولاد غیر آلیاژی هیچ عنصر دیگری در طی فرآیند ذوب به آهن و کربن اضافه نمی شود.

تمپر کردن فولاد غیرَ آلیاژی

چون برای انعطاف پذیری و دوام فولاد غیرآلیاژِی از عناصر دیگری استفاده نمی کنند. پس این فولاد باید در دمای مشخص گرم شود. تمپر کردن آن با دمای مشخص، باعث می شود که فولاد در هنگام جوشکاری، نسبت به ترک خوردگی حساس نباشد.

کاربرد

از فولاد مورد نظر می توان برای کاربردهای مختلف استفاده نمود. میله های فولادی که برای تقویت و استحکام بتن استفاده می شود، از این نوع فولاد است. آهن فرفورژه (آهن فرآوری شده) یکی دیگر از انواع فولاد غیرآلیاژی است. آهن فرفورژه، نرم و به راحتی در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما استحکام بسیار کمی دارد. از این فولاد اغلب برای ساخت دروازه ها و نرده های تزئینی استفاده می شود.

از فولادهای غیرآلیاژِی در قطعات کم اهمیت ماشین آلات، لوازم خانگی. محصولات روز مره مانند لوازم خانگی، قطعات مبلمان فلزی، اتصال دهنده های بست، ساخت و ساز ((در ساخت و سازهای عمومی، صنعتی)). صنایع خودرو و همچنین هیدرولیک استفاده می شود. علاوه بر این، برخی از آنها همچنین در تولید مخازن تحت فشار برای نیتروژن یا هوا. لوله هایی برای تأمین آب آشامیدنی، قطعات مورد استفاده در حمل و نقل هوایی و راه آهن استفاده می شوند.

نرده های تولیدی از آهن فرفورژه مثال خوبی برای استفاده از فولاد غیر آلیاژی است.

آهن فرفورژه بدلیل دارا بودن کربن اندک در ساختار خود، به عنوان یک فولاد غیر آلیاژی در نظر گرفته می شود.

کاربرد فولاد غیر آلیاژی برای ساخت و ساز

فولاد های غیر آلیاژی از جنس فولاد سخت و با حداقل کربن هستند. از این رو از قابلیت جوشکاری خوبی برخوردار هستند. و برای نورد سرد و گرم مناسب هستند. عدم وجود عناصر آلیاژی در این فولاد، منجر به سختی منحصر به فردی می شود. به جز قسمت های کوچکی که امکان انجام عملیات حرارتی فولاد بر روی آنها وجود دارد.

فولاد آلیاژِی

با توجه به گسترش صنعت امروزه کمتر صنعتی وجود دارد، که با فولاد و محصولات حاصل از آن سروکار نداشته باشد. در بین خواص و ویژگی های متفاوت فولاد یک خاصیت مهم و بارز آن، این است. که می تواند خواص برخی از عناصر را جذب نماید و ویژگی های خود را منحصر به فرد نماید. این نوع فولادها را با آلیاژ می نامند.

فلز فولاد خود به تنهایی حاصل ترکیب آهن و کربن است. پس از ترکیب با برخی عناصر دیگر به فولاد آلیاژِی تبدیل می شود. این عمل تبدیل در مرحله تولید فولاد و ذوب آن رخ می دهد. برای تولید فولاد آلیاژِی علاوه بر عنصر کربن، عناصر دیگری از جمله سیلیسیم، وانادیم، کروم، منگنز، بور و… به فولاد ذوب شده اضافه می شود.

با این ترکیبات چندین نوع فولاد آلیاژِی با قابلیت ها و خواص های متعدد بوجود می آیند. که بطور کلی به دو دسته فولاد کم آلیاژ و پر آلیاژ تقسیم می شوند. فولاد کم آلیاژ کمتر از 8 درصد عنصر در ترکیب خود دارد و فولاد پر آلیاژ بیشتر از 8 درصد عنصر دارد.

یک نمونه از فولاد پر آلیاژ که بسیار معروف و مطرح و پر کاربرد است، فولاد ضد زنگ می باشد. معروف ترین نمونه های فولاد پر آلیاژ شامل: فولاد وانادیوم دار، کروم دار، منگنز دار و بسیاری نمونه های دیگر می باشند.

انواع فولاد آلیاژِی

این فولاد به دو شکل ورقی و رول شده، قابل عرضه می باشد. افراد با توجه به نیازشان می توانند هرکدام از این دو نوع را خریداری نمایند.

با توجه به تنوع بالای این دو فولاد این آلیاژها نیز بسیار متغیر بوده و وابسته به نوع کاربردشان است. همچنین نوع و تعداد عناصر مورد کاربرد در این فلز نیز تأثیر مستقیمی بر روی قیمت آن دارد.

جمع بندی

فولادهای ساده کربنی با قابلیت های گسترده ای که دارند و در کنار آن از هزینه مقرون به صرفه ای نیز برخوردارند. وجود یک سری محدودیت ها باعث شده که صنعتگران و مصرف کنندگان این فلز، به سراغ فولاد های آلیاژی و غیر آلیاژی بروند.

این محدودیت ها که مشخص است همان اکسیده شدن و افت مقاومت و استحکام و… می باشد. از این رو عناصر دیگری به فولاد اضافه می کنند و آن را به آلیاژ مورد استفاده برای مصرف گوناگون تبدیل می کنند.

فروش انواع استیل-فولاد نسوز -فولاد دریایی-فولاد ساختمانی-فولاد آلیاژی (استیل دی) ((ارتباط سریع با واحد فروش 02166396590- 09922704358))

برای پیدا کردن مکان فعالیت استیل دی بر روی کلمه (نقشه) کلید نمایید

استیل دی –Steel day

02166396590– 09922704358

آدرس دفتر مرکزی: تهران – جاده قدیم کرج – بعد از کارخانه شیرپاستوریزه – فتح سیزدهم – مجتمع پایتخت- واحد C9

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی (با کلیک بر روی لینک های زیر به ما بپیوندید)

https://t.me/steel_day تلگرام

https://www.instagram.com/steel_day.ir اینستاگرام

https://twitter.com/MDlakan توییتر

https://www.linkedin.com/in/steel-day-6746a022b/ لینکدین