استیلفولاد ساختمانی

فولاد زنگ نزن دوفازی-سوپر داپلکس-فروش انواع داپلکس-سوپرآلیاژ

Duplex نوعی سوپرآلیاژ محسوب می شود. سوپرآلیاژها ترکیبی از عناصر فلزی و غیرفلزی مختلف هستند.

فولاد زنگ نزن دوفازی-فولاد داپلکس-سوپرآلیاژ-فروش انواع سوپر داپلکس

فولاد زنگ نزن دوفازی

که بر اساس هدفی خاص با نسبتی دقیق با یکدیگر ترکیب می شوند. یکی از پرکاربردترین انواع آلیاژها، فولادها هستند.

فولادها به آلیاژها پایه آهنی گفته می شود. که درصد درصد باشد. انواع فولادها بخاطر استحکام بالا، مقاومت مکانیکی 2.1 تا 0.002 کربن آنها خوب و قیمت نسبتاً مناسبی دارند. در صنعت ساختمان سازی، صنایع نظامی، خودروسازی، هوافضا و غیره کاربرد دارند.

اما بعضی از فولادها با توجه به تکنولوژی خاص تولید و نسبت عناصر مورد کاربرد در آن دارای ویژگی های خاصی می باشند. که مهندسان در طراحی قطعات خاص آنها را به کار می گیرند. یکی از این آلیاژهای خاص فولاد زنگ نزن دوفازی یا همان استنلس استیل داپلکس است. در این مقاله سعی می شود به ویژگی هایی که این آلیاژ را از دیگر فولادها متمایز می کند اشاره گردد.

فولاد زنگ نزن دوفازی چیست؟ فولاد داپلکس که حدود هشتاد سال پیش تولید شد. یکی از گریدهای با مقاومت نسبتاً بالا نسبت به خوردگی است که خواصی بین فولاد آستنیتی و فریتی دارد. نام این فولاد از همین ویژگی گرفته شده است.

این فولاد برای اولین بار در کشور سوئد و در فرایند تولید کاغذ به کارگیری شد. هدف از تولید این فولاد کاهش خوردگی بین دانه ای است. هرچند که در مقابل سایر تنشها نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. این فولاد ترکیبی از آهن، کروم، مولیبدن، تنگستن و نیتروژن است. که درصد بالای مولیبدن و کروم آن باعث می گردد مقاومت به خوردگی آن تا دو برابر فولادهای آستنیتی. و یا انواع فولادهای زیر دریا نیز محسوب کرد. هرچند می توان این فولاد را در دسته گرید 300 قرار داد. اما مقاومت به خوردگی و همچنین دوام خوب آنها در محیط های سولفیدی با دیگر فولادهای گرید 300 تفاوت دارد. بعلاوه خواص مغناطیسی این فولاد با گرید 300 نیز تفاوت دارد.

این فولاد شامل چه ترکیباتی است؟

کربن: پایه این آلیاژ مانند دیگر فولادها آهن است و همچنین طبق استاندارد های تولید فولادهای زنگ زن به 2.1 درصد نیز می رسد. از استنلس استیل های درصد کربن آنها کمی بالاتر است. و همانطور که میدانید هرچند درصد بالای کربن باعث بالارفتن مقاومت به خوردگی، مقاومت به سایش و همچنین مقاومت مکانیکی آلیاژ می شود. اما از قابلیت چکشخواری آن می کاهد.

نیتروژن: نیتروژن نیز علاوه بر بالابردن خواص مقاومت به خوردگی این فولاد، قابلیت جوشکاری بر روی آن را نیز بالا می برد. همچنین نیتروژن به وسیله مکانیزم محلول جامد بین نشینی در این آلیاژ ترکیب می شود. نیتروژن یکی از عناصر کاربردی در صنعت سخت کاری محسوب می شود. در عملیات هایی مانند نیتراسیون نیز نفوذ و نشست نیتروژن در سطح قطعه می تواند سختی سطحی قطعه را بالا ببرد.

پیشینه کاربرد نیتروژن در صنعت سخت کاری به هزاران سال قبل بر می گردد. هرچند در آن زمان از تحلیل دقیق و مهندسی ناتوان بوده اند. اما بر طبق تجربه و با فرو بردن شمشیر گداخته در خون سختی شمشیر را بالا می بردند. اکنون ما می دانیم که فرو بردن شمشیر گداخته در خون سرشار از نیتروژن، اتمهای این عنصر در سطح شمشیر نفوذ کرده. و سختی آن را بالا می برده است.امروزه به این فرایند نیتراسیون می گویند.

کروم: یکی از ترکیبات اصلی برای تولید فولادهای ضد زنگ است. از ویژگی های این فلز می توان به خواص ضد اکسیدی، بازتابش نور و افزایش مقاومت به سایش اشاره کرد. البته باید بیان نمود که درصد کروم مورد کاربرد کمتر از 4 درصد است. میزان کروم مورد کاربرد در فولادهای ضد زنگ اگر بالاتر از این مقدار در آلیاژها استفاده شود دیگر خواص ضد زنگ نخواهد داشت.

مولیبدن: این فلز که به صورت خالص در طبیعت یافت نمی شود و تنها با ریخته گری می توان آن را بدست آورد. یکی دیگر از عناصر پرکاربرد در صنعت سوپرآلیاژها است. این عنصر می تواند به راحتی در آلیاژها با تشکیل کاربیدهای سخت و پایدار مقاومت آنها را افزایش دهد. همچنین این عنصر می تواند توانایی آلیاژها را برای کار در دمای بالا افزایش دهد.

تنگستن: نوعی فلز بسیار سخت و کمیاب با ساختاری کریستالی است. که دمای ذوب و چگالی بالایی دارد. این فلز در ترکیب با سایر عناصر می تواند به تولید سوپرآلیاژهایی با مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش بینجامد. البته باید توجه داشت که این فلز قابلیت ماشینکاری و مقاومت به ضربه و همچنین قابلیت جوشکاری آلیاژ را پایین می آورد. همچنین برخی از گریدهای این فولاد دارای مقادیری مس نیز می باشد.

خواص فولاد زنگ نزن دوفازی

این فولاد چیزی بین فولادهای آستنیتی و فولادهای فریتی است. اما مقاومت مکانیکی آن تا دوبرابر این دو نوع آلیاژ است. فولادهای آستنیت توانایی چکشخواری و چقرمگی بالایی داشته اما در مقابل فولادهای آستنیتی در این زمینه ضعیت هستند. فولادهای دوفازی که ترکیبی از لایه های این دو نوع را داراست. از لحاظ چقرمگی و شکل پذیری در بین این دو نوع قرار می گیرد. این فولاد در برابر خوردگی های حفره ای، تنشی و شیاری مقاومت خوبی داشته و در محیط های سولفیدی و کلریدی نیز دوام بالایی دارد.

مقاومت به تنش بالای این فولادها به خاطر ویژگی های بخش فریتی زنگ نزن توانایی بالاتری در مواجهه با آن می باشد. فولادهای داپلکس در مقایسه با گرید 300 ترکهای ناشی از خوردگی کلریدی را نشان می دهد. این گرید تا دو برابر بیشتر از نوع آستنیتی و فریتی مقاوم و مستحکم و قابل اعتماد می باشد.

انواع گرید فولاد زنگ نزن دوفازی

داپلکس 2205: گرید 300 مناسب محیط های فشار بالا و خورنده است. بهتر است این گرید در دمای پایینتر استفاده شود. این گرید را با نام داپلکس استاندارد نیز می شناسند.

داپلکس 2304: قابلیت جوشکاری و ماشینکاری خوبی داشته. و در برابر ترک های ناشی از خوردگی مقاومت خوبی دارد و در 304 درجه شکننده می شود.

داپلکس 2507: قابلیت اصلی این گرید مقاومت استثنایی آن نسبت به خوردگی در محیط های سولفیدی و فشار بالا است. این گرید دارای هدایت گرمایشی خوب و ضریب انبساط گرمایی پایین است.

کاربردها

در صنایع گوناگون برای مقاصد متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت مختصر، مهمترین کاربردهای این فولاد، شامل موارد زیر می شود.

در فرایند حمل و نقل و ذخیره سازی مواد شیمیایی، صنایع استخراج نفت و گاز. محیط های زیردریایی، تجهیزات کنترل آلودگی، تولید کاغذ و خمیر کاغذ، کارخانه های مرتبط با مواد شیمیایی و پتروشیمی.

فروش انواع استیل-فولاد نسوز -فولاد دریایی-فولاد ساختمانی-فولاد آلیاژی (استیل دی) ((ارتباط سریع با واحد فروش 02166396590- 09922704358))

برای پیدا کردن مکان فعالیت استیل دی بر روی کلمه (نقشه) کلید نمایید

استیل دی –Steel day

02166396590– 09922704358

آدرس دفتر مرکزی: تهران – جاده قدیم کرج – بعد از کارخانه شیرپاستوریزه – فتح سیزدهم – مجتمع پایتخت- واحد C9

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی (با کلیک بر روی لینک های زیر به ما بپیوندید)

https://t.me/steel_day تلگرام

https://www.instagram.com/steel_day.ir اینستاگرام

https://twitter.com/MDlakan توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *