استیلفولاد ساختمانی

پاتیل ریخته گری-انواع پاتیل انتقال مواد مذاب-قیمت فولاد آلیاژی-فروش فولاد آلیاژی

پاتیل ظرفی است با پوشش نسوز که فلز گداخته از کوره در آن ریخته و به وسیلۀ آن به قالب‌ها منتقل می‌شود.

پاتیل ریخته گری-انواع پاتیل انتقال مواد مذاب-قیمت فولاد آلیاژی-فروش فولاد آلیاژی

در ریخته‌گری پس از آنکه قالب‌ها کاملاً مستحکم شد و درجه حرارت پیش٬گرم هم به اندازه لازم رسید نوبت به مرحله بار ریزی است. تخلیۀ مذاب از کوره یا پاتیل در قالب را بار ریزی یا مذاب ریزی می‌نامند. مرسوم‌ترین روش بارریزی تخلیه ثقلی مذاب توسط پاتیل است. گاه نیروی ثقل برای پر کردن قالب کافی نیست و علاوه بر آن از نیروی گریز از مرکز هم استفاده می‌شود.

پاتیل‌های Ladles مخصوص ریخته‌گری دارای اندازه‌های متفاوتی است و از 20 کیلوگرم تا 3000 تن فلزات مذاب را می‌توانند در خود جای دهند. برای ریخته‌گری مواد غیر فلزی نیز از بوته‌های آهنگری Crucibles سرامیکی برای حمل مذاب استفاده می‌کنند و به این بوته‌های آهنگری پاتیل Ladle نیز می‌گویند.

انـــواع پـــاتـیـل

هدف اصلی ساخت و استفاده از پاتیل انتقال مواد مذاب برای ریختن در قالب‌های ریخته‌گری است. شرکت‌های سازنده‌ی پاتیل با تغییر دهی پایه‌های پاتیل آن را برای استفاده‌های خاص بهبود می‌بخشند. در مجموع پاتیل‌ها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

  • پاتیل انتقال دهنده: در بسیاری از کارخانجات ذوب فلز ابتدا فلز را در کوره‌هایی ذوب می‌کنند. و سپس آن را به کوره‌های مخصوص انتقال می‌دهند و دمای آن را روی مقدار خاصی تنظیم می‌کنند. و در آن دما نگه می‌دارند. برای انتقال مذاب فلزات از کوره‌ای به کوره‌ی دیگر از این نوع پاتیل استفاده می‌شود.
  • پاتیل درمان Treatment ladle: برای انجام برخی فرآیندهای مربوط به فلزات مذاب، از پاتیل‌های مخصوصی استفاده می‌شود. برای این منظور عناصر مختلف را در پاتیل درمان می‌ریزند و فلز مذاب را به آن می‌افزایند تا فرآیند انجام گردد.
  • پاتیل ریخته‌گری: از این پاتیل‌ها برای انتقال و ریختن فلزات در قالب ریخته‌گری استفاده می‌شود.

پاتیل‌های ریخته‌گری بر اساس ظرفیتی که دارند شناسایی می‌شوند. و در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نظر اندازه برخی از پاتیل‌ها را می‌توان توسط کارگران حمل کرد. این پاتیل‌ها دارای دسته‌‌ی بلند هستند که باعث می‌شود گرما به دست شخص حمل کننده پاتیل منتقل نشود. پایتل‌های بزرگ‌تر توسط جرثقیل حمل می‌شود و به پاتیل‌های جرثقیلی معروف‌اند. در کارخانجات بزرگ معمولاً پاتیل‌ها یک ظرف بزرگ فلزی است که متصل به مکانیزمی بالابرنده است. و برای حمل این پاتیل‌ها از جرثقیل ثقفی استفاده می‌شود. این پاتیل‌ها زمانی که بالای قالب یا ظرف مورد نظر می‌رسد. با مکانیزم دیگری می‌چرخد و در قالب یا ظرف مورد نظر خالی می‌شود.

شکل پاتیل‌های ریخته‌گری

پاتیل‌های مورد استفاده در کارخانجات و صنایع بیشتر به شکل مخروط یا به شکل استوانه‌های عمودی هستند. ساخت پاتیل‌های حمل مذاب به شکل مخروط دو مزیت دارد. مزیت اول این است که استحکام پوسته را بیشتر می‌کند. مزیت دوم به برداشتن پوشش نسوز پاتیل کمک می‌کند.

رایج‌ترین شکل پاتیل که در صنایع مختلف مخصوصاً در کارخانجات ذوب فلز بکارگیری می‌شود. به شکل استوانه‌های عمودی است. اکثر این پاتیل‌ها ظرفیت زیادی دارند و می‌توانند بالای 100 تن فلز مذاب را حمل کنند. این پاتیل‌های بزرگ را پاتیل‌های اژدر می‌نامند. در کارخانجات ذوب فلز این پاتیل‌ها توسط ماشین‌های بزرگ، جرثقیل‌های ثقفی و یا واگن و ریل‌های مخصوص حمل می‌شوند. و از قسمتی از کارخانه به سمت دیگری از کارخانه انتقال می‌یابند.

برای انتقال مذاب‌های فلزی که دمای ذوب خیلی بالایی دارند از پاتیل‌های مخصوصی استفاده می‌شود. این پاتیل‌ها دارای روکش و پوشش نسوز هستند. اگر فلز مذاب به بدنه پاتیل به طور مستقیم برخورد کند باعث می‌شود بدنه‌ی پاتیل خیلی سریع ذوب شود. روکش‌های نسوز از ذوب شدن بدنه‌ی پاتیل جلوگیری می‌کنند. برای ساخت روکش‌های نسوز از آجرهای نسوز استفاده می‌شد که امروزه بتن‌های نسوز جایگزین این آجرهای نسوز شده‌اند.

برخی از پاتیل‌های انتقال مذاب‌های فلزی، دارای درب و بعضی درب ندارند. درهای پاتیل‌های ریخته‌گری معمولاً گنبدی شکل‌اند. وجود درب به پاتیل کمک می‌کند که گرمای تابشی مذاب را در خود نگه دارد. و دیرتر مذاب سرد شود. پاتیل‌های کوچک معمولاً درب ندارند و ممکن است به جای درب از پتوی سرامیکی بر روی آنها استفاده کنند.

ورق آلیاژی،میلگرد آلیاژی، تسمه آلیاژی، لوله آلیاژی، فولاد ابزار، فولاد نسوز، مقاطع آلیاژی، فولاد ساختمانی، ورق ساختمانی، فولاد مخزن سازی، ورق مخزن سازی،فروش فولاد آلیاژی، قیمت فولاد آلیاژی

طراح‌های پاتیل ریخته‌گری

برای حمل مذاب‌های فلزی از چهار نوع طرح استفاده می‌شود.

Lip Pour : این پاتیل‌ها مانند پارچ دارای لبه‌ای برای ریختن فلزات مذاب هستند. از این لبه‌ی مورد طراحی فلزات مذاب خالی می‌شوند.

پاتیل ریخته گری-انواع پاتیل انتقال مواد مذاب-فروش فولاد آلیاژی-قیمت فولاد آلیاژی

Teapot Spout : در این پاتیل‌ها، در قسمت پایینی پاتیل، لوله‌ای شبیه دهانه‌ی قوری وجود دارد. که فلزات مایع را می‌توان از این دهانه خارج کرد و داخل قالب یا ظرف دیگری ریخت. در این پاتیل‌ها به دلیل اینکه فلزات را کف و زیر بر می‌دارد. ناخالصی‌ها که در بالای پاتیل وجود دارد در قالب تخلیه نمی‌شود و این موضوع یکی از مزیت‌های این مدل از پاتیل‌ها است.

Lip-Axis-Design : در این نوع از پاتیل‌ها نقطه‌ی محوری ظرف تا حد امکان به نوک دهانه‌ی تخلیه فلزات نزدیک می‌کنند. بنابراین با چرخاندن پاتیل، نقطه‌ی ریزش واقعی حرکت بسیار کمی دارد. این نوع پاتیل بیشتر در تخلیه فلزات مایع استفاده می‌شود. که در آن نیاز به خودکارسازی فرآیند تا حد امکان وجود دارد و اپراتور عملیات تخلیه را در فاصله دور کنترل می‌کند.

Bottom Pour : برای پاتیل‎‌های پایینی، یک میله درپوش در یک سوراخ ضربه‌ای در کف ملاقه قرار می‌گیرد. برای تخلیه فلز، درپوش به صورت عمودی بلند می‌شود تا فلز از کف ملاقه خارج شود. برای جلوگیری از نشت مواد مذاب از پاتیل، میله درپوش دوباره به سوراخ تخلیه وارد می‌شود.

پاتیل ریخته گری

پاتیل‌هایی که از جرثقیل آویزان می‌شوند. دارای ضمانتی هستند که پاتیل را روی شفت نگه می‌دارد که به آن ترنیون (trunnion) می‌گویند. برای کج کردن پاتیل از گیربکس استفاده می‌شود. که معمولاً دارای چرخ‌دنده‌ی حلزونی‌اند. زیرا این چرخ دنده‌ها به خود قفل شونده معروفند و برای به حرکت درآوردن چرخ دنده نیاز به گشتاور است. و اگر گشتاور برداشته شود. چرخ دنده‌ی حلزونی قفل می‌شود و از ادامه‌ی حرکت چرخش پاتیل جلوگیری می‌کند.

این مکانیزم می‌تواند دستی و با استفاده از یک چرخ بزرگ دستی و یا یک موتور الکتریکی و یا موتور پنوماتیکی کار کند. استفاده از گیربکس برای چرخاندن پاتیل باعث می‌شود از یک فاصله‌ی امن پاتیل را کنترل کرد. چرخش با موتور الکتریکی به پاتیل اجازه می‌دهد که با سرعت زیادی بچرخد که این چرخش سریع برای فرآیند کلی ریخته‌گری مفید است. در جایی که پاتیل با گیربکس دستی نصب می‌شود. نوع گیربکس که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرح چرخ دنده حلزونی است زیرا در اکثر شرایط عملی و در صورت نگهداری صحیح می‌تواند به عنوان خود قفل شونده مد نظر قرار گیرد. و نیازی به ترمز داخلی ندارد. انواع دیگری از سیستم دنده را نیز می‌توان استفاده کرد. اما باید به آنها یک سیستم ترمز اضافی تعبیه شود. که اگر اپراتور دست خود را از روی چرخ دستی بردارد، بتواند پاتیل را نگه دارد.

پاتیل‌های بزرگ بدون دنده هستند و معمولاً با استفاده از جرثقیل مخصوص دو وینچی مواد مذاب داخل خود را می‌ریزند. جایی که وینچ اصلی پاتیل را حمل می‌کند در حالی که وینچ دوم یک گیره را در پایین پاتیل درگیر می‌کند. با بالا بری وینچ دوم پاتیل را روی شاخه‌های آن می‌چرخانند.

پاتیل‌ها اغلب برای اهداف خاصی مانند افزودن آلیاژ به فلز مذاب طراحی می‌شوند. پاتیل‌ها همچنین ممکن است دارای شاخه‌های مختلف باشند که در پایه قرار دارند. بنابراین گازهای بی اثر میتوانند از طریق پاتیل حباب زده شوند تا روش‌های آلیاژی یا عملیات فلزی را بهبود بخشند.

فروش انواع استیل-فولاد نسوز -فولاد دریایی-فولاد ساختمانی-فولاد آلیاژی (استیل دی) ((ارتباط سریع با واحد فروش 02166396590- 09922704358))

برای پیدا کردن مکان فعالیت استیل دی بر روی کلمه (نقشه) کلید نمایید

استیل دی –Steel day

02166396590– 09922704358

آدرس دفتر مرکزی: تهران – جاده قدیم کرج – بعد از کارخانه شیرپاستوریزه – فتح سیزدهم – مجتمع پایتخت- واحد C9

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی (با کلیک بر روی لینک های زیر به ما بپیوندید)

https://t.me/steel_day تلگرام

https://www.instagram.com/steel_day.ir اینستاگرام

https://twitter.com/MDlakan توییتر