استیل

فولاد سردکار-فولاد ابزار سردکار

فولاد سردکار چیست؟ فولاد سردکار (Cold work too steel) یکی از انواع فولاد است. که درصد کربن بالایی دارد. و با مقدار کمی از سایر عناصر آلیاژ میشود.

فولاد سردکار

فولاد سردکار-فولاد ابزار سردکار چیست؟

که از جمله آنها می توان به تنگستن، منگنز، کروم و مولیبدن اشاره کرد. این ساختار شیمیایی باعث آن گردید تا درجه سختی و پایداری ابعادی بالایی پیدا کنند. و در برابر ضربه و سایش مقاوم باشند.

فولاد ابزار سردکار به دلیل اینکه در ساخت ابزارهایی بکار می رود. که در حین کار دمای سطحی آنها بیشتر از 100 تا 200 درجه سانتیگراد نمی شود. به این اسم معروف هستند.

این فولاد که در دسته فولادهای ابزاری یا Tool steel قرار می گیرد. در انواع مختلف تولید می گردد. اما قبل از اینکه به توضیح انواع ورق فولادی سردکار بپردازیم لازم است توضیح مهمی در رابطه با دسته بندی این نوع از فولاد بدهیم.

در برخی سایت های داخلی به اشتباه انواع مختلف فولاد سردکار را در 5 دسته بندی قرار می دهند. که کاملاً اشتباه است و به طور بسیار دقیق، انواع این نوع فولاد در سه دسته کلی قرار می گیرند. به عبارت دیگر انواع فولاد ابزار در چندین گرید قرار می گیرد:

آلیاژ فولاد ابزار سخت شوند با آب (Water Hardening) یا W-Grade

فولاد ابزار سخت شونده با هوا (Air Hardening) یا A-Grade

آلیاژ فولاد ابزاری نوع (D Type) یا D-Grade

فولاد ابزار سخت شونده با روغن (Oil Hardening) یا O-Grade

انواع مقاوم در برابر ضربه (Shock Resisting) یا S-Grade

فولاد ابزاری گرم کار (Hot-working) یا H-Grade

فولاد ابزاری کاربرد خاص (Special – purpose Group)

از بین انواعی که بیان شد، فقط گریدهای O/A/D در دسته فولاد سردکار هستند. و مابقی متفاوت می باشند. و دسته بندی جداگانه ای دارند. همانطور که از اسم این سه گرید معلوم و مشخص است اشاره به روش سردکاری فولاد ابزار دارند.

در نتیجه با توجه به موضوع مطلب فقط به بررسی سه گرید A،O و D خواهیم پرداخت

با توجه به مواردی که بیان شد متوجه شدید که فولاد ابزار سردکار در سه گرید یا نوع مختلف تولید می شود. و مابقی گریدها به صورت یک گرید جدا در دسته فولاد ابزاری قرار می گیرند. انتخاب نوع گرید فولاد ابزاری بستگی به چند عامل دارد:

به ساخت ابزارآلاتی جهت برش تیز و برنده نیاز دارید؟

ابزار نهایی باید در برابر ضربات و فشارهای بسیار زیاد مقاوم باشد؟

دمای کارکردی بالاست و ابزار باید بتواند در دمای بالا مقاومت کند؟

مقاومت در برابر سایش مثل ورقه های فولاد ضد سایش که با این هدف تولید می شوند، مهم است؟ چه نوع روش سردکاری اهمیت دارد؟ و غیره. بر همین اساس چنانچه نیاز به فولادهای سردکار دارید. باید با انواع گریدها، کاربرد و ویژگی های هر یک آشنا شوید که در این قسمت به طور کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

ویژگی و کاربرد فولاد سردکار سخت شونده با هوا یا گرید A:

این نوع فولاد سردکار، در ساخت ابزارهای مختلف کاربرد دارد. و در طی عملیات حرارت دهی، کمترین میزان اعوجاج ساختاری را پیدا می کند. که بخاطر درصد بالای کروم آن است. این نوع فولاد دارای ویژگی های دیگری همچون قابلیت ماشین کاری بالا، مقاومت بالا در برابر سایش و سختی زیاد نیز هست. از این لحاظ بین گروه D و گرید S قرار می گیرد.

از این فولاد در ساخت سنبه، میله سربی، قالب های کله زنی، ابزارهای برجسته کاری، لبه بری سرد. چاقو، ابزارهای برش چوب، ابزارهای تراشکاری و غیره استفاده می شود. این گرید در انواع مختلف A9،A10،A8،A7،A6،A4،A3،A2 تولید میشود. که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند.

ویژگی و کاربرد فولاد سردکار نوع D یا گرید D:

این نوع فولاد ابزار سردکار دارای درصد بالای کربن و کروم (بین 10 تا 13% که درصد خیلی بالایی است) بوده. و در معرض هوا سرد می شود. به دلیل درصد بالای کربن گاهی اوقات در دسته فولادهای ضد زنگ یا نیمه ضد زنگ هم قرار می گیرد. ولی مقاومت به خوردگی آن خیلی کمتر است. که بخاطر رسوب درصد بالای کروم و کربن آنها به شکل کاربید می باشد.

این نوع فولاد طوری فرموله است که هم در برابر سایش مقاوم باشد. و هم خصوصیات فولادهای سردکار گرید A را داشته باشد. این نوع فولادهای سردکار، سختی خود را تا دمای 425 درجه سانتیگراد حفظ می کنند.

ا این نوع فولاد در ساخت ابزارهای پرداخت کاری و جلازنی، قالب های سکه زنی. قالب های سردکار، ابزارهای برجسته کاری، لمینیت کاری، قالب ریزی سرد، پیچ، سیم، مفتول، کاتر، چاقوهای برش سرد و غیره کاربرد دارد.

این گرید در انواع مختلف D6،D3،D2 و D7 تولید می شوند که معمولاً پرکاربردترین آن D2 است.

ویژگی و کاربرد فولاد سردکار سخت شونده با روغن یا گرید O:

این نوع فولادهای سردکار، کاربرد عمومی دارند. مقاومت بالا در برابر سایش و سختی زیاد باعث میشود تا کاربردهای زیادی پیدا کنند. از جمله کاربردهای این گرید فولاد سردکار می توان به ساخت بوش، دریل، میله، حدیده. گیره های ماشین تراش، ابزارهای رزوه کردن پیچ و غیره اشاره کرد.

این گرید در انواع مختلف O6،O2،O1 و O7 تولید می شوند. که همگی در دمای 800 درجه سخت میشوند و سپس در ورغن سرد می شوند و دوباره در دمای 200 درجه حرارت می بینند.

قیمت فولاد سردکار در بازار آهن آلات

صنایع مختلف برای ساخت ابزارها و وسایل گوناگون از گریدهای مختلف و سری های گوناگون هر یک استفاده می کنند. که نسبت به درصد عناصر آلیاژی و کربن، سایز، نوع شکل، فرایند ساخت و سردکاری، مواد اولیه. نوسانات ارزی و سایر فاکتورها، قیمت نهایی متفاوت خواهد بود.

تفاوت فولاد سردکار و گرمکار در کد گذاری

سرها یا گریدهای O،A وD متعلق به فولاد سردکار و گیرد H متعلق به فولاد گرمکار است. در برخی منابع داخلی به اشتباه گریدهای مثل S،W و کاربرد خاص را هم جزو فولادهای سردکار حساب کرده اند.

فروش انواع استیل-فولاد نسوز -فولاد دریایی-فولاد ساختمانی-فولاد آلیاژی (استیل دی) ((ارتباط سریع با واحد فروش 02166396590- 09922704358))

برای پیدا کردن مکان فعالیت استیل دی بر روی کلمه (نقشه) کلید نمایید

استیل دی –Steel day

02166396590– 09922704358

آدرس دفتر مرکزی: تهران – جاده قدیم کرج – بعد از کارخانه شیرپاستوریزه – فتح سیزدهم – مجتمع پایتخت- واحد C9

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی (با کلیک بر روی لینک های زیر به ما بپیوندید)

https://t.me/steel_day تلگرام

https://www.instagram.com/steel_day.ir اینستاگرام

https://twitter.com/MDlakan توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *